Главная
Консультация
Как это работает
Услуги, цены
Оплата
Полезное
Наши ответы
Статьи
Отзывы
 
 
       Запитання: "Я доцент, викладач у вищому навчальному закладі (державному, IV рівень акредитації; тобто, є науково-педагогічним працівником). Скажіть будь ласка, чи має право адміністрація вимагати щоденної присутності на робочому місці потягом 7 годин? Адже наш робочий день завжди вважався ненормованим. Ми маємо вечірні заняття - з 18.00; працюємо у вихідні дні - наприклад, коли приїжджають студенти заочної форми навчання, сесія і т.д. Чи має наш ректор видавати такий наказ? Якщо нам "унормували" робочий день - то як тоді із такими випадками надурочної роботи?"

       Відповідь: Згідно з пп. 5.1, 5.2, 5.4, 5.5 Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти України від 02.06.1993 року робочий час викладача визначається обсягом його навчальних, методичних, наукових і організаційних обов'язків у поточному навчальному році, відображених в індивідуальному робочому плані.
       Тривалість робочого часу викладача з повним обсягом обов'язків становить не більше 1548 годин на навчальний рік при середньотижневій тривалості 36 годин. Обсяг навчальних занять, доручених для проведення конкретному викладачеві виражений в облікових (академічних) годинах, визначає навчальне навантаження викладача.
       У вищих навчальних закладах 3 і 4 рівня акредитації мінімальний та максимальний обов'язковий обсяг навчального навантаження викладача в межах його робочого часу встановлює вищий навчальний заклад з урахуванням виконання ним інших обов'язків (методичних, наукових, організаційних) і у порядку, передбаченому його статутом та колективним договором.
       У випадках виробничої необхідності у вищих навчальних закладах 3 і 4 рівня акредитації викладач може бути залучений до проведення навчальних занять понад обов'язковий обсяг навчального навантаження, визначений індивідуальним робочим планом, в межах свого робочого часу. Додаткова кількість облікових годин встановлюється вищим навчальним закладом і не може перевищувати 0.25 мінімального обов'язкового обсягу навчального навантаження.
       Зміни в обов'язковому навчальному навантаженні викладача вносяться в його індивідуальний робочий план.
       Графік робочого часу викладача визначається розкладом аудиторних навчальних занять і консультацій, розкладом або графіком контрольних заходів та іншими видами робіт, передбаченими індивідуальним робочим планом викладача. Час виконання робіт, не передбачених розкладом або графіком контрольних заходів, визначається у порядку, встановленому вищим навчальним закладом, з урахуванням особливостей спеціальності та форм навчання.
       Викладач зобов'язаний дотримуватися встановленого йому графіка робочого часу.
       Обсяг навчальних занять конкретного викладача, виражений в облікових (академічних) годинах, складає його навчальне навантаження. Відповідно до статті 49 Закону України “Про вищу освіту” максимальне навчальне навантаження науково-педагогічних працівників не може перевищувати 900 годин на навчальний рік.
       Робочий час викладача вищого закладу освіти 3 або 4 рівня акредитації визначається обсягом виконання ним певних обов'язків, зокрема, виконання ним навчальної, методичної, наукової та організаційної роботи, і регламентується Нормами часу для планування й обліку навчальної роботи педагогічних і науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів, Переліками основних видів наукової, організаційної, методичної роботи педагогічних і науково педагогічних працівників вищих навчальних закладів, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 07.08.2002 р. № 450.
       Таким чином, викладач не зобов’язаний знаходитися в навчальному закладі в час, коли там не заплановано проведення лекцій, засідання кафедр, нарад або інших заходів, передбачених індивідуальним робочим планом викладача, оскільки його робочий час визначається обсягом виконання ним обов’язків. Відповідно, така вимога адміністрації ВНЗ є незаконною.
       В додатку до відповіді знаходяться нормативно-правові акти, згадані вище.

       Відповідь на уточнююче запитання:
       У пп. 5.1, 5.2, 5.4, 5.5 Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах мова йде про весь робочий час викладача.
       У статті 49 Закону України «Про вищу освіту» йдеться про максимальне навчальне навантаження науково-педагогічних працівників, тобто про навчальну роботу.
       Враховуючи, що робочий час викладача вищого закладу освіти 3 або 4 рівня акредитації (не більше 1548 годин) включає в себе навчальну (не більше 900 годин), методичну, наукову та організаційну роботи, ці поняття співвідносяться як ціле та частина. Тобто, навчальна робота є лише частиною всього робочого часу викладача. Іншими частинами є методична, наукова та організаційна роботи.
       Як згадувалося в попередній відповіді робота викладача визначається обсягом його навчальних, методичних, наукових і організаційних обов'язків у поточному навчальному році, відображених в індивідуальному робочому плані. Вся сукупність цих робіт не може перевищувати 1548 годин на рік (але може бути меншою).  
       Якщо виконання цієї роботи допускає відсутність у ВНЗ і від цього не зменшується обсяг передбаченої планом та виконаної роботи (наприклад, в один з днів тижня відсутні заплановані будь-які заходи з навчальної, наукової, методичної, організаційної роботи), то відсутність в цей день викладача у навчальному закладі є правомірною.
       Іншими словами, викладач має знаходитися на роботі тільки тоді, коли у ВНЗ за розкладом проводяться відповідні заходи (лекції, консультації, тощо).
       Крім того, очевидно, що якщо викладач знаходиться на кафедрі 7 годин робочого часу, то при проведенні, наприклад, лекцій після 18-ої години або у вихідний день – загальна кількість робочих годин за рік в підсумку перевищить встановлені максимальні значення.
       Також, наприклад, характер наукової роботи викладача взагалі може вимагати її проведення поза межами ВНЗ, що унеможливлює його постійне знаходження протягом робочого часу в навчальному закладі.

       backдругие ответы

Rambler's Top100