Головна
Консультація
Как это работает
Послуги, ціни
Оплата
Корисне
Наші відповіді
Статті
Відгуки
Судова практика
 
      <-- назад до переліку рішень

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

      23 вересня 2009 року                                                                   м. Київ

      Голосіївський районний суд м. Києва у складі: головуючого - судді Мазурик О.Ф., при секретарі Коруна О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1  до Голосіївської районної у м. Києві ради, третя особа:  Головне управління юстиції у м. Києві про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в :

      В травні 2009 року позивач звернувся до суду з позовом, уточненим в подальшому,  про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
      В обґрунтування позовних вимог в позові зазначив, що 10 травня 2008 року померла його мати ОСОБА_2  Після  смерті матері відкрилася спадщина до якої відноситься квартира, яка знаходиться за адресою: м. АДРЕСА_1  та земельна ділянка, що знаходиться за адресою: Київська область, Вишгородський район, село Сувид (с. Ровжі), які належали його матері на праві приватної власності.
      Позивач у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав та пояснив, що протягом 2008 року перебував  у тяжкому психологічному стані оскільки  в жовтні 2006 року поховав батька, а протягом 2008 року поховав мати та тітку з дядьком. Перебуваючи у такому стані проживав в квартирі матері та вважав, що автоматично вступив в управління спадковим майном, оскільки є єдиним спадкоємцем. На початку 2009 року звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але йому було відмовлено в зв’язку з пропуском строку подання заяви для  прийняття спадщини. Просив суд визнати причину пропуску строку звернення з заявою про прийняття спадщини поважною та визначити йому додатковий строк в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини  після померлої ОСОБА_2 .
      Представник відповідача – Голосіївської районної у м. Києві ради у судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити у задоволенні позову.
      Третя особа – Головне управління юстиції у м. Києві про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надіслала суду лист, в якому просила розглянути справу без участі її представника на підставі наявних у матеріалах судової справи доказів.
      Заслухавши позивача, представника відповідача, повно та всебічно з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх наявними у справі письмовими доказами, суд дійшов висновку, що заявлений позов, на підставі встановлених фактичних обставин справи та відповідних їм правовідносин, є законним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
      Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи.   
      Судом встановлено, що 10.05.2008 року померла   ОСОБА_2  (а.с. 11).
      Померла ОСОБА_2  являлась матір’ю позивача, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с. 9).
      Отже, за правилами ст. 1261 ЦК України позивач є спадкоємцем першої черги спадкоємців за законом.
      Статтею 1268 ЦК України передбачено право спадкоємця за законом чи заповітом прийняти спадщину або відмовитись від її прийняття.
      В судовому засіданні позивач пояснив, що він вважав, що прийняв спадщину, оскільки проживав у вказаній квартирі № АДРЕСА_1  та сплачував рахунки за телекомунікаційні та комунальні послуги (а.с. 14-21).
      Спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
      Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має на підставі ст. 1269 подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
      Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
      Судом встановлено, що позивач звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але  з порушенням строку, встановленого ст. 1270 ЦК України (а.с. 13).
      Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
      За наявність у позивача доказів на підтвердження бажання прийняття спадщину, квитанцій про сплату рахунків за телекомунікаційні і комунальні послуги, які  свідчать про його юридичну необізнаність та  тяжкого психологічного стану, пов’язаний з втратою батьків та рідних, суд дійшов висновку, що позивач пропустив строк для звернення з заявою про прийняття спадщини з поважної причини, а тому  у суду є підстави для задоволення позовних вимог Зражевського Г.М. та визначення йому додаткового, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, строку  протягом трьох місяців.
      На підставі п. 6 ч. 1 ст. 3 ЦК України, а саме справедливості, добросовісності та розумності, ст.ст. 1220, 1261, 1270, 1272 ЦК України, керуючись  ст.ст. 3, 10-11, 59, 60-61, 212-215, 218, 223  ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

      Позов ОСОБА_1  до Голосіївської районної у м. Києві ради, третя особа:  Головне управління юстиції у м. Києві про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини – задовольнити.
      Визначити ОСОБА_1   додатковий строк для подання заяви про  прийняття спадщини – три місяці, після померлої матері ОСОБА_2 .
      Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційну скаргу не буде подано у встановлений строк, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
      Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду м. Києва через Голосіївський районний суд м. Києва шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення та апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або шляхом подання апеляційної скарги без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

      Суддя:

Судова практика / додатковий строк на прийняття спадщини

      <-- назад до переліку рішень


      Джерело: Єдиний державний реєстр судових рішень

Rambler's Top100