РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України в складі: головуючого Яреми А.Г., суддів: Левченка Є.Ф., Лихути Л.М., Охрімчук Л.І., Сеніна Ю.Л., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Павлограді про перерахунок та стягнення щомісячних страхових виплат,
в с т а н о в и л а :
У листопаді 2006 року ОСОБА_1. звернувся до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що відділення Фонду виплачує йому страхові виплати у зв’язку із втратою професійної працездатності, проте при перерахунку розміру щомісячних страхових виплат застосовує коефіцієнти зростання середньомісячної реальної заробітної плати у галузях національної економіки, хоча закон передбачає застосування при такому перерахунку коефіцієнтів зростання середньої номінальної заробітної плати; у зв’язку з неправильним перерахунком він не отримував щомісячні страхові виплати у повному обсязі.
Позивач під час розгляду справи доповнив позов і просив стягнути невиплачені йому страхові виплати в сумі 6 626 грн. 83 коп. та зобов’язати відділення Фонду виплачувати йому щомісячно, починаючи з 1 травня 2007 року, страхові виплати в розмірі 1 066 грн. 87 коп. до наступного перерахунку згідно вимог чинного законодавства.
Рішенням Павлоградського міськрайонного суду від 11 червня 2007 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Дніпропетровської області від 15 жовтня 2007 року, позов задоволено.
У касаційній скарзі відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Павлограді просить скасувати ухвалені в справі судові рішення й ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Задовольняючи позов, суди як першої, так й апеляційної інстанцій виходили з того, що при щорічному перерахунку розміру щомісячних страхових виплат позивача на підставі частини другої статті 29 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” відділення Фонду безпідставно та в порушення норм закону застосовувало коефіцієнти зростання середньомісячної реальної заробітної плати у галузях національної економіки, визначені постановами правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, натомість застосуванню підлягають коефіцієнти росту середньої заробітної плати, затверджені Державним комітетом статистики України.
Проте з такими висновками судів погодитися не можна.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” (далі – Закон № 1105-ХІV) страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків – некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням.
Частиною другою статті 16 Закону № 1105-ХІV передбачено, що безпосереднє управління Фондом соціального страхування від нещасних випадків здійснюють його правління та виконавча дирекція.
Згідно зі статтею 17 Закону № 1105-ХІV правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків, зокрема, спрямовує і контролює діяльність виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів; затверджує інструкцію про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів, погоджену з Національним банком України і спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, інші нормативні документи, що регламентують внутрішню діяльність Фонду.
Рішення правління Фонду, прийняте в межах його компетенції, є обов’язковим для виконання всіма страхувальниками та застрахованими.
Частиною другою статті 29 Закону № 1105-ХІV передбачено, що перерахування сум щомісячних страхових виплат провадиться також у разі зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати у галузях національної економіки за даними центрального органу виконавчої влади з питань статистики. Таке перерахування провадиться з 1 березня наступного року. При цьому визначена раніше сума щомісячної страхової виплати зменшенню не підлягає.
Згідно з підпунктами 4.4.2. – 4.4.4. Порядку призначення та здійснення страхових виплат потерпілим (членам їх сімей), узгодженого з Міністерством праці та соціальної політики України й затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 31 січня 2002 року № 7, що діяв на час виникнення спірних відносин, – при проведенні перерахування щомісячних страхових виплат з 1 березня кожного року середньомісячна заробітна плата підлягає коригуванню. При цьому відкоригована середньомісячна заробітна плата не може перевищувати встановлену на дату настання права на перерахування максимальну величину (граничну суму) заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески до Фонду.
Перерахування щомісячних страхових виплат проводиться з урахуванням вимог абзацу третього частини першої статті 34 Закону № 1105-ХІV, а саме: у разі, коли потерпілому одночасно із щомісячною страховою виплатою призначено пенсію по інвалідності у зв’язку з одним і тим самим нещасним випадком або професійним захворюванням, їх сума не повинна перевищувати середньомісячний заробіток, який потерпілий мав до ушкодження здоров'я.
Сума перерахованої щомісячної страхової виплати та пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (станом на 1 березня відповідного року) обмежується відкоригованим середньомісячним заробітком потерпілого.
При перерахуванні щомісячних страхових виплат з 1 березня для коригування середньомісячної заробітної плати застосовується коефіцієнт, на який перераховуються щомісячні страхові виплати потерпілим (членам їх сімей) за рішенням правління Фонду.
Такі ж положення щодо перерахування розміру щомісячних страхових виплат з 1 березня було передбачено пунктом 3.7 Порядку призначення та здійснення страхових виплат застрахованим особам (членам їх сімей), затвердженого постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 22 грудня 2005 року № 83.
Аналогічна норма міститься і в новій редакції Порядку призначення та здійснення страхових виплат застрахованим особам (членам їх сімей), затвердженого постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27 квітня 2007 року № 24, згідно з підпунктами 3.4.4., 3.8.2. якого розмір щомісячної страхової виплати встановлюється з урахуванням коефіцієнтів перерахування, які встановлюються правлінням Фонду щороку з 1 березня; перерахування розміру щомісячної страхової виплати проводиться виходячи з відкоригованої заробітної плати на коефіцієнт підвищення страхових виплат, затверджений правлінням Фонду соціального страхування від нещасних випадків. Коефіцієнти підвищення страхових виплат у 2002 році – 1,193, у 2003 році – 1,182, у 2004 році – 1,152, у 2005 році – 1,238, у 2006 році – 1,203, у 2007 році – 1,183.
Вказаний Порядок призначення та здійснення страхових виплат застрахованим особам (членам їх сімей) затверджено відповідно до Закону № 1105-ХІV, до якого внесено зміни Законом України від 23 лютого 2007 року № 717-V, що набрав чинності 20 березня 2007 року, відповідно до яких пункт 7 частини сьомої статті 17 Закону № 1105-ХІV доповнено абзацом одинадцятим та визначено повноваження правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків щодо затвердження Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат.
Встановлено, що перерахування щомісячних страхових виплат позивача проводились у відповідності з постановами правління Фонду: від 14 березня 2002 року № 15 (на коефіцієнт 1,193), від 4 березня 2003 року № 3 (на коефіцієнт 1,182), від 24 лютого 2004 року № 5 (на коефіцієнт 1,152), від 28 лютого 2005 року № 3 (на коефіцієнт 1,238), від 6 березня 2006 року № 3 (на коефіцієнт 1,203) та від 28 лютого 2007 року № 9 (на коефіцієнт 1,183).
У кожній із вказаних постанов правління Фонду зазначено, що такий коефіцієнт взято за даними Державного комітету статистики України.
Таким чином, перерахунок розміру щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 було проведено відділенням Фонду відповідно до вимог закону.
За таких обставин колегія суддів визнає, що при вирішенні справи судом неправильно застосовані норми матеріального права, а тому ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню з постановленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтею 336 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України
в и р і ш и л а :
Касаційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Павлограді задовольнити.
Рішення Павлоградського міськрайонного суду від 11 червня 2007 року та ухвалу Апеляційного суду Дніпропетровської області від 15 жовтня 2007 року скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Павлограді про перерахунок та стягнення щомісячних страхових виплат відмовити.
Рішення оскарженню не підлягає.
Судді: Левченко Є.Ф., Лихута Л.М., Охрімчук Л.І., Сенін Ю.Л.
Судова практика / коефіцієнт страхових виплат
<-- назад до переліку рішеньДжерело: Єдиний державний реєстр судових рішень