Головна
Консультація
Як це працює
Послуги, ціни
Оплата
Корисне
Наші відповіді
Статті
Відгуки
 
 

Запитання: «Я проживаю у квартирі з дружиною (окремо). Формально ми не розлучені. Не маю бажання ділитися майном з нею, тому питання. Які права має моя дружина на спадок майна від моїх батьків? Що вона має успадкувати, якщо ми не розлучимося?» - 5.4.16


 

 

Відповідь: Згідно зі статтею 1217 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) існує два види спадкування: за заповітом та за законом.

 

Щодо спадкування за заповітом, то відповідно до ч.1 ст.1235 ЦК України заповідач (особа, яка залишає спадок) може призначити своїм спадкоємцем (особою, яка отримує спадок) будь-кого (в тому числі особу, з якою у неї немає сімейних чи  родинних відносин).

Існує категорія осіб, яка має право на обов’язкову частку у спадщині незалежно від того, чи вказані вони у заповіті в якості спадкоємців, чи не вказані. Проте до цієї категорії осіб не належить дружина чи чоловік дитини спадкодавців.  

Таким чином, якщо ваші батьки склали заповіти, проте не зазначили в них вашу дружину як спадкоємця (тобто не заповіли їй своє майно), вона не матиме права на спадкування майна ваших батьків. Відповідно і навпаки, якщо її вкажуть у заповіті – матиме право на спадкування у визначеному в ньому розмірі.

 

Якщо ваші батьки не складали заповітів (або складали, проте їх заповіти будуть визнані недійсними, складені заповіти не охоплюють всього майна або спадкоємці за заповітом не приймуть спадщину чи відмовляться від неї) відбувається спадкування за законом, тобто в порядку, коли спадкоємці визначаються не прямим розпорядженням спадкодавця, а законом в силу сімейного чи родинного зв’язку особи з спадкодавцем.

Стаття 1258 ЦК України передбачає, що за загальним правилом спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово: тобто право на спадок спочатку отримує перша черга спадкоємців; друга черга отримує таке право лише якщо не відбулося спадкування першою чергою, третя черга – якщо не відбулося спадкування другою чергою і т.д.).

Ураховуючи, що відповідно до ст.1261 ЦК України діти спадкодавців (разом з батьками та з тим з подружжя, хто пережив спадкодавця) є спадкоємцями першої черги, ваша дружина у випадку здійснення спадкування за законом не матиме права на спадок після ваших батьків раніше за вас без вашої згоди.

 

Також, зверніть увагу, що відповідно до п.3 ч.1 ст.57 Сімейного кодексу України майно, набуте чоловіком чи дружиною під час шлюбу в порядку спадкування, – є особистою приватною власністю такого чоловіка чи дружини (тобто не відноситься до майна, яке  перебуває у спільній сумісній власності).

 

backінші відповіді

 

Rambler's Top100