Головна
Консультація
Як це працює
Послуги, ціни
Оплата
Корисне
Наші відповіді
Статті
Відгуки
 
 

РОЗМІР АЛІМЕНТІВ НА ДИТИНУ В УКРАЇНІ: ЯКА СУМА В 2017 РОЦІ?


      21.04.2016

Питання про те, на який розмір аліментів на дитину можна розраховувати в Україні, дуже часто виникає в повсякденному житті. Як правило, вважається, що на законодавчому рівні затверджені конкретні суми, які виплачуються на утримання дітей в разі призначення аліментів. Однак, це не так. Законодавство не містить ніяких чітких розмірів, цифр або сум таких виплат.

Розмір аліментів індивідуальний і він визначається судом в кожному конкретному випадку. Ухвалюючи відповідне рішення, суд відповідно до ст.182 Сімейного кодексу України (далі - СК України) зобов'язаний врахувати стан здоров'я та матеріальне становище як дитини, так і самого платника аліментів, а також інші обставини, що мають істотне значення (наприклад, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки або сина).

Незважаючи на викладене, перед вирішенням питання про доцільність ініціювання процедури стягнення грошей на утримання дитини, важливо хоча б приблизно уявляти відповідь на питання про аліменти: скільки ж можна отримувати в результаті?

 

Перш за все, слід пам'ятати, що відповідно до ч.3 ст.181, ст.183, ст.184 СК України розмір аліментів може визначатися судом двома способами:

1) у частці від доходу того з батьків, який буде платити аліменти (іншими словами розмір аліментів буде визначено приблизно наступним чином - «в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно»;

2) у твердій грошовій сумі (розмір аліментів буде визначено конкретною сумою - наприклад «1000 гривень щомісяця»).

Перший варіант є загальним правилом, другий - застосовується у разі, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід або при наявності інших істотних обставин.

 

Таким чином, однозначно і точно відповісти на запитання про розмір аліментів не можна. Разом з цим існують деякі аспекти, які дозволяють приблизно зорієнтуватися в цьому питанні.

 

По-перше, законом визначено мінімальний розмір аліментів на дитину, тобто сума, менше якої аліменти не можуть бути (якщо аліменти менше цього розміру, дитині призначається державна допомога в розмірі різниці між визначеним і мінімальним розміром аліментів).

Згідно зі ст.182 СК України такою мінімальною сумою аліментів на одну дитину є сума, яка дорівнює 30 відсоткам прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. З огляду на положення Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік», в 2017 році щомісячна сума аліментів не може бути менше:

1) для дитини віком до 6 років: з 01 січня - 406,5 грн., з 01 травня - 427,8 грн., з 01 грудня - 447,6 грн.;

2) для дитини віком від 6 до 18 років: з 01 січня - 506,7 грн., з 01 травня - 533,1 грн., з 01 грудня  - 558 грн.

 

По-друге, для приблизного визначення який розмір аліментів на практиці призначається судом можна проаналізувати відповідні судові рішення.

Наприклад, в 2016 році судами частіше приймалися рішення про стягнення аліментів у розмірі 1/3 - 1/4 частини всіх видів доходу платника аліментів.

Що стосується твердої грошової суми, то нижче наведені приклади сум аліментів, які стягувалися судами в 2016 році (щомісячний платіж):

1 000 грн. - Печерський районний суд м.Києва;

1 500 грн. - Печерський районний суд м.Києва;

2 000 грн.- Печерський районний суд м.Києва;

750 грн. - Деснянський районний суд м.Києва;

1 500 грн. - Дарницький районний суд м.Києва;

1 378 грн. - Оболонський районний суд м.Києва;

500 грн. - Бабушкінській районний суд м.Дніпропетровська;

550 грн. - Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська;

500 грн. - Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська;

800 грн. - Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська;

700 грн. - Московський районний суд м.Харкова;

1 000 грн. - Балаклійський районний суд Харківської області;

650 грн. - Червонозаводський районний суд м.Харкова;

1 200 грн. - Дзержинський районний суд м.Харкова;

1 500 грн. - Галицький районний суд м.Львова;

1 000 грн. - Сихівський районний суд м.Львова;

1 000 грн. - Залізничний районний суд м.Львова;

770 грн. - Личаківський районний суд м.Львова.

Звичайно, зустрічаються в судовій практиці випадки і з набагато більшими сумами:

6 000 грн. - Галицький районний суд м.Львова;

10 000 грн. - Приморський районний суд м.Одеси;

10 000 грн. - Київський районний суд м.Одеси.

Важливо відзначити, що зазначені вище приклади не є середніми або типовими, вони визначені методом випадкової вибірки (тобто аналіз всіх рішень суду може показати інші суми, які найчастіше зустрічаються). При цьому, кожен може самостійно скористатися Єдиним державним реєстром судових рішень і подивитися судову практику по даній категорії справ в конкретному потрібному суді.

 

Читайте також: Батьківські права батька в Україні

поділитися:

backінші статті

 

Rambler's Top100