АЛІМЕНТИ НА ДИТИНУ (ДІТЕЙ)
Право на аліменти походить з закріпленої ст.180 Сімейного кодексу України (далі - СК України) обов'язку батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття.Стягнення аліментів не залежить від того, чи знаходяться в шлюбі батьки дитини, розлучені вони або взагалі не перебували в ньому. Аліменти на дитину стягуються на користь одного з батьків, з яким проживає дитина, є його власністю і повинні використовуватися за цільовим призначенням, тобто саме на утримання дитини.
Аліменти є одним із способів виконання батьками обов'язку по утриманню дітей. Згідно ч.3 ст.181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини присуджуються в частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Для примусового стягнення аліментів необхідно звертатися до суду з відповідною позовною заявою. Дана категорія справ не є складною і, як правило, розглядається досить швидко в порівнянні з іншими судовими справами.
Не багато хто знає, що отримання аліментів на дитину не завжди пов'язане з судом. Відповідно до ст.189 СК України батьки можуть укласти договір про сплату аліментів на дитину, в якому самостійно визначити розмір та строки їх виплати. Такий договір посвідчується нотаріально та його умови не можуть порушувати права дитини, встановлені законом.
Розмір аліментів
Розмір аліментів індивідуальний і він визначається судом в кожному конкретному випадку з урахуванням таких обставин, як стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище самого платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки чи сина; а також інших обставин, що мають важливе значення.Чи встановлений мінімальний розмір аліментів? Відповідно до ст. 182 СК України виплати на одну дитину не можуть бути менше, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Якщо аліменти менше цього розміру, дитині призначається державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 відсотками прожиткового мінімуму.
Отже, розмір аліментів може бути визначений: в частці від доходу матері, батька дитини або у твердій грошовій сумі.
Частка заробітку одного з батьків, яка стягуватиметься як аліменти на дитину, визначається судом. У твердій грошовій сумі аліменти стягуються якщо платник аліментів має мінливий, нерегулярний дохід, або при наявності інших обставин, що мають істотне значення. Визначена судом сума підлягає індексації.
Відповідно до ст.192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом змінений (як зменшений, так і збільшений). Для цього необхідне рішення суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них.
Більш детально про розмір аліментів та про конкретні приклади щомісячних сум читайте в окремій статті.
Аліменти після 18 років (на повнолітню дитину)
Українським законодавством передбачено випадки, при яких батьки зобов'язані сплачувати аліменти на утримання своїх повнолітніх дітей.Згідно ст.ст. 198, 199 СК України такий обов'язок виникає в двох випадках: 1) відносно непрацездатних дочки і (або) сина, які потребують матеріальної допомоги, за умови, що батьки можуть таку матеріальну допомогу надавати; 2) якщо повнолітня дитина продовжує навчання і в зв'язку з цим потребує матеріальної допомоги, знову ж таки, за умови, що батьки можуть надавати таку допомогу (другий випадок - до досягнення двадцяти трьох років).
[Аліменти Україна]
<-- інші статті
© Pozov.com.ua
Передрук матеріалів без дозволу заборонено, цитування – дозволено виключно з гіперпосиланням на сайт та згадкою першоджерела.