Головна
Консультація
Як це працює
Послуги, ціни
Оплата
Корисне
Наші відповіді
Статті
Відгуки
 
 

Запитання: «Як оскаржити обшук? У мене провели обшук, при цьому на суд не викликали і надали дозвіл без моєї участі. Я не згоден з тим, що його правильно було проводити. Куди мені можна поскаржитися на обшук?» - 7.2.17


 

 

Відповідь: Рішення, дії та бездіяльності, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, визначені у Главі 26 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України). Зокрема, стаття 303 КПК України містить перелік рішень, дій чи бездіяльність слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, а стаття 309 КПК України – вичерпний перелік ухвал слідчого судді, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування.

Відповідні норми закону не передбачають можливості оскаржити дозвіл на проведення або саме проведення обшуку в порядку якоїсь спеціальної процедури. Тобто такої окремої процедури, як «оскарження обшуку» або «оскарження проведення обшуку», згідно з кримінальним процесуальним законодавством не існує. 

Згідно з ч.3 ст.309 КПК України ухвали слідчого судді, які не зазначені в чч. 1-2 цієї статті, оскарженню не підлягають і заперечення проти них можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді (тобто після завершення розслідування і направлення справи до суду).

Такий підхід щодо неможливості оскарження ухвали слідчого судді про обшук до його проведення є логічним, оскільки завчасне інформування особи про те, що у неї буде проведено обшук, очевидно позбавляє сенсу наступне його проведення (зрозуміло, що у такій ситуації особа «підготується» до візиту правоохоронців і ця слідча дія ніколи не досягне своєї мети). З цієї ж причини згідно зі ст.234 КПК України виклик особи, у житлі якої необхідно провести обшук, для участі у розгляді клопотання слідчим суддею не здійснюється.

Разом з тим, якщо під час проведення обшуку були допущені суттєві порушення закону, отримані в його результаті докази можуть бути в майбутньому визнані судом недопустимими (тобто такими, що не можуть бути використаними в суді та застосовні при ухваленні судового рішення). Наприклад, проведення обшуку без дозволу суду є підставою для визнання отриманих під час нього доказів недопустимими (чч.1,2 ст.87 КПК України).

Таким чином, факти допущених під час обшуку порушень можна використати вже в суді під час дослідження доказів у судовому розгляді (тобто після завершення розслідування та передачі справ до суду для розгляду по суті). Такі факти необхідно подати суду, як аргументи на користь визнання недопустимими отриманих під час проведення обшуку доказів.

Крім того, у разі наявності порушень з боку правоохоронців можна використовувати відомче оскарження: писати скарги на їх незаконні дії до їх керівництва (наприклад, начальнику відповідного управління поліції або керівнику регіональної прокуратури). Звичайно, таке оскарження досить рідко буває ефективним, проте це не є приводом не пробувати його використати.

Якщо ж співробітники правоохоронних органів вдаються до явно незаконних дій та грубо і умисно порушують закон під час проведення обшуку, у їх діях може міститися склад злочину. У таких випадках доцільно подавати відповідну заяву про вчинене правоохоронцями кримінальне правопорушення з метою їх притягнення до кримінальної відповідальності.

 

backінші відповіді

 

Rambler's Top100