Головна
Консультація
Як це працює
Послуги, ціни
Оплата
Корисне
Наші відповіді
Статті
Відгуки
 
 

ЯК ЗАЯВИТИ ВІДВІД У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ


      25.09.2015

Під час розслідування злочину та розгляду кримінальної справи в суді можуть виникати обставини, які впливають на об’єктивність та безсторонність слідчого, прокурора або судді, а значить можуть призвести до прийняття упереджених рішень під час кримінального провадження та порушити права його учасників. Для таких випадків Кримінальним процесуальним кодексом України (далі – КПК України) передбачена спеціальна процедура заміни слідчого, прокурора чи судді – відвід. Кодексом визначені відповідні підстави, порядок та наслідки. Тож як заявити відвід слідчому, прокурору чи судді?

Коли необхідно подавати заяву про відвід слідчого чи прокурора? Підстави для заміни слідчого чи прокурора.

Підстави для відводу, тобто причини, через які слідчий чи прокурор не мають права брати участь у конкретному кримінальному провадженні, визначені ст. 77 КПК України.

Згідно зазначеної статті заміна слідчого чи прокурора в кримінальному провадженні має бути здійснена якщо:

1) слідчий чи прокурор в рамках цієї справи сам є потерпілим, заявником, цивільним позивачем або відповідачем;

2) слідчий чи прокурор в рамках цієї справи є членом сім’ї чи близьким родичем1 заявника, потерпілого, цивільного позивача або відповідача, сторони2;

3) якщо слідчий чи прокурор брав участь у цьому ж провадженні як свідок, слідчий суддя, суддя, захисник або представник, експерт, спеціаліст, перекладач (такі випадки теоретично можливі, адже кримінальне провадження може тривати досить довго, а слідчий чи прокурор можуть змінити свою роботу);

4) якщо слідчий чи прокурор особисто або його близькі родичі чи члени його сім’ї1 заінтересовані в результатах кримінального провадження або існують інші обставини, які викликають обґрунтовані сумніви в його неупередженості.

Останній пункт (як і наведені нижче відповідні пункти, що стосуються відводу судді)  сформульовано достатньо абстрактно, оскільки прямо передбачити всі випадки, які можуть позбавити посадову особу об’єктивності, неможливо. Такий загальний характер цієї підстави для відводу дозволяє використовувати його за наявності будь-яких обставин, які можуть свідчити, що слідчий чи прокурор якимось чином заінтересовані у певному результаті розслідування і не зможуть його здійснювати об’єктивно. Наприклад, якщо підозрюваний та слідчий до початку розслідування були знайомі і між ними мав місце конфлікт; якщо прокурор є давнім приятелем потерпілого, якщо слідчий неодноразово приймав рішення про закриття провадження, яке скасовувалося слідчим суддею тощо.

Коли необхідно подавати заяву про відвід слідчого судді чи судді? Підстави для відводу.

Згідно зі ст.ст. 75, 76 КПК України слідчий суддя або суддя не має права брати участь в розгляді справи, якщо:

1) він сам є по цій справі заявником, потерпілим, цивільним позивачем чи відповідачем;

2) його близький родич чи член сім’ї1 є по цій справі слідчим, прокурором, підозрюваним, обвинуваченим, заявником, потерпілим, цивільним позивачем чи відповідачем;

3) він брав участь у цьому ж провадженні як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, слідчий, прокурор, захисник або представник;

4) він особисто, його близькі родичі чи члени його сім’ї1 заінтересовані в результатах провадження;

5) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості;

6) був порушений порядок визначення слідчого судді чи судді для розгляду справи (не дотримано правило використання автоматизованої системи розподілу справ);

7) у складі суду, що здійснює судове провадження, є його родичі;

8) він уже брав участь в якості слідчого судді чи судді в цьому кримінальному провадженні (наприклад, під час досудового розслідування в якості слідчого судді обирав запобіжний захід чи вирішував інші питання або входив до складу суду іншої інстанції, який розглядав цю ж справу).

 

Звичайно, необхідно враховувати, що посилання у заяві про відвід на наявність викладених вище підстав для заміни слідчого, прокурора чи судді повинні бути мотивовані особою, яка її подає. Тобто одного твердження про заінтересованість та необ’єктивність слідчого не достатньо для того, щоб заява про відвід була задоволена. Необхідно мотивувати заяву та навести обґрунтування своїх аргументів.

Як і куди подати заяву про відвід? Процедура заміни слідчого, прокурора чи судді.

Відвід слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду здійснюється шляхом подання заяви про відвід (тут можна знайти зразок (шаблон) заяви про відвід).

Якщо відвід необхідно заявити слідчому чи прокурору під час досудового розслідування відповідна заява подається в письмовій формі до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування (наприклад, якщо кримінальне провадження здійснюється слідчим Солом’янського РУ ГУМВС України в м. Києві, то заява про відвід подається до Солом’янського районного суду м. Києва й адресується слідчому судді).

Якщо ж відвід заявляється в судовому засіданні (слідчому судді, прокурору чи суду під час судового розгляду) – відвід може бути заявлений як письмово, так і усно.

Щодо часу заявлення відводу, необхідно звернути увагу на те, що під час досудового розслідування заява має бути подана одразу після встановлення відповідних підстав, а заява про відвід під час судового провадження – подається до початку судового розгляду, тобто до моменту, коли після підготовчого провадження в суді розпочнеться розгляд справи по суті (після цього заявлення відводу можливе лише тоді, коли підстава для відводу стала відома вже після початку судового розгляду).

Порядок вирішення питання про відвід визначено ст. 81 КПК України та передбачає наступні процедури.

Під час досудового розслідування:

- якщо відвід заявлено слідчому чи прокурору – його розглядає слідчий суддя;

- якщо відвід заявлено слідчому судді – його розглядає інший суддя цього ж суду.

Під час судового провадження (тобто після завершення досудового розслідування та направлення матеріалів на розгляд суду по суті):

- якщо відвід заявлено прокурору в суді, – його розглядає суддя або суд, які розглядають справу по суті;

- якщо відвід заявлено судді, який розглядає справу одноособово, – його розглядає інший суддя цього ж суду;

- якщо відвід заявлено одному, кільком або всім суддям, які розглядають справу колегіально, - його розглядає цей же склад суду.

 

Під час розгляду заяви про відвід особа, якій його заявлено, має право надати свої пояснення. За результатами розгляду слідчий суддя чи суд ухвалюють вмотивовану ухвалу.

 

Можливість повторного чи багаторазового заявлення відводу прямо не обмежена законом. Разом з тим, слід враховувати, що якщо повторно заявлений відвід має ознаки зловживання правом з метою затягування кримінального провадження, відповідна заява може бути залишена без розгляду. Тому у разі необхідності заявлення повторного відводу бажано навести нові аргументи або вказати на нові відомості, які свідчать про необхідність заміни слідчого, прокурора чи судді.

Наслідки задоволення заяви про відвід.

Як свідчить практика, заяви про відвід частіше залишаються без задоволення. Разом з тим, якщо подана заява про відвід визнана обґрунтованою та задоволена слідчим суддею чи судом, здійснюється заміна особи, яка була відведена.

Зокрема, якщо задоволена:

1) заява про відвід слідчого – керівником органу досудового розслідування невідкладно призначається інший слідчий;

2) заява про відвід прокурора – керівником органу прокуратури невідкладно призначається інший прокурор;

3) заяви про відвід слідчому судді – кримінальне провадження передається на розгляд іншому слідчому судді;

4) заяви про відвід судді, який здійснює судове провадження одноособово, - справа передається на розгляд іншому судді того самого суду;

5) заяви про відвід одного чи кількох суддів із складу суду, якщо справа розглядається колегією суддів, - справа розглядається тією ж колегією суддів без участі відведених суддів, які замінюються іншими суддями;

6) заяви про відвід всього складу суду, якщо справа розглядається колегією суддів, – справа розглядається в тому самому суді іншим складом суддів.

На практиці, особливо в судах з невеликою кількістю суддів, можуть виникати випадки, коли з різних причин немає на кого замінити суддю. Тому КПК України передбачено правило, згідно з яким якщо після задоволення відводів (самовідводів) неможливо утворити новий склад суду, то вирішується питання про передання кримінального провадження до іншого суду.

 

__________

1 Близькі родичі та члени сім’ї - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі (п.1 ч.1 ст.3 КПК України).

2 Сторони кримінального провадження - з боку обвинувачення: слідчий, керівник органу досудового розслідування, прокурор, а також потерпілий, його представник та законний представник у випадках, установлених КПК України; з боку захисту: підозрюваний, обвинувачений (підсудний), засуджений, виправданий, особа, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, їхні захисники та законні представники (п.19 ч.1 ст.3 КПК України).

 

Читайте також: Що буде, якщо не з'явитися на виклик слідчого за повісткою?

поділитися:

backінші статті

 

Rambler's Top100