Головна
Консультація
Як це працює
Послуги, ціни
Оплата
Корисне
Наші відповіді
Статті
Відгуки
 
 
      <-- інші статті

       Розірвання шлюбу (розлучення)

      На жаль, реєстрація шлюбу в України часто закінчується подачею подружжям документа під назвою заява про розірвання шлюбу. Цей процес закономірно викликає масу запитань юридичного характеру. У зв'язку з цим, наразі одним з найбільш використовуваних інститутів сімейного права є розірвання шлюбу. Саме тому, знання правової сторони даної процедури стабільно є затребуваним.
      Як правило, всі знають про те, що можна подати заяву на розлучення, однак які саме необхідно здійснювати дії, куди подавати заяву, як проходить розірвання шлюбу або судовий процес - знають не всі. В яких же випадках можна подавати заяву на розлучення в РАЦС, а в яких - уже до суду?
       Розірвання шлюбу або «розлучення» є одним з видів припинення шлюбу поряд зі смертю або оголошення померлим одного з подружжя. Припинення шлюбу внаслідок його розірвання (розлучення) згідно зі ст. 105 Сімейного кодексу України може мати місце у передбачених законом випадках: 1) державним органом реєстрації актів цивільного стану за спільною заявою подружжя або за заявою одного з подружжя; 2) судом за спільною заявою подружжя або за заявою одного з подружжя.
      Розлучення у відділі РАЦС за спільною заявою чоловіка і дружини можливе за відсутності дітей (ст. 106 СК України). Це найлегший варіант. У такому випадку державний орган реєстрації актів цивільного стану виносить постанову про розірвання шлюбу після закінчення одного місяця з дня подання такої заяви. Заява про розлучення до закінчення цього терміну може бути відкликана.
      Розірвання шлюбу органом РАЦС за заявою чоловіка або дружини згідно зі ст. 107 СК України можливе якщо другий з подружжя: визнаний безвісно відсутнім, визнаний недієздатним або засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менше трьох років.
      Під процесом розлучення, як правило, розуміється процедура розлучення через суд. Таким шляхом, за спільною заявою, розривається шлюб у пари, що має дітей (ст.109 СК України). У цьому випадку суд також виносить рішення про розірвання шлюбу після закінчення одного місяця з дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розлучення.
      Крім того, можливо розірвати шлюб шляхом подання позову до суду одним з подружжя згідно зі ст. 110 СК України.
      Підстави для такого позову визначені у ст. 112 СК України. Відповідно до частини 2 зазначеної статті суд виносить рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.
       Розлучення (розірвання шлюбу) необхідно зареєструвати в державному органі реєстрації актів цивільного стану, за заявою колишньої дружини або чоловіка. Після цього видається Свідоцтво про розірвання шлюбу.
      Відповідно до ст. 113 СК України особа, яка змінила своє прізвище у зв'язку з реєстрацією шлюбу (як правило це жінка), за своїм бажанням має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище.
      Звичайно, слід зазначити, що процес розлучення подружжя має деякі нюанси, які необхідно враховувати в кожній конкретній ситуації.
      Дуже часто процедуру розірвання шлюбу ускладнює поділ майна подружжя, який, хоча й пов'язаний з розлученням, однак не є перешкодою для нього. Цю проблему вирішує шлюбний договір, який передбачений українським законодавством, проте, як і раніше, є вкрай непопулярним у майбутнього подружжя.

Читайте також відповіді на запитання:

В який суд подавати позов про розлучення?

Скільки коштує подання заяви на розлучення ?

Які підстави для розлучення зазначати в позові?

      <-- інші статті

 

Rambler's Top100