Головна
Консультація
Як це працює
Послуги, ціни
Оплата
Корисне
Наші відповіді
Статті
Відгуки
 
 

ВИДИ ПОКАРАНЬ ЗА ВЧИНЕННЯ ЗЛОЧИНІВ В УКРАЇНІ


      02.06.2017

Віднесення будь-якого діяння до злочинних означає встановлення в законі певного покарання за його вчинення.

Поняття покарання за вчинення злочину визначено в Кримінальному кодексі України (далі – КК України) і означає «захід примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні злочину, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого». Іншими словами, покаранням в даному випадку є примусове зобов’язання винної у вчиненні злочину особи зазнати певних негативних наслідків.

Кримінальні покарання можуть бути різними в залежності від тяжкості та типу злочину, однак їх перелік чітко та вичерпно визначений державою. Тобто людині не може бути призначено ніякого покарання, яке б не було прямо зазначено в законі. Те ж саме стосується й обрання виду та розміру покарання – це відбувається не довільно, а суворо у відповідності до правил, передбачених законом.

 

Відповідно до ст.52 КК України в Україні існує 12 видів таких покарань. Якісь з них призначаються судом частіше, якісь – рідше. В окремій статті було складено рейтинг найбільш «популярних» видів кримінальних покарань в Україні.

Усі види покарань за злочини, що існують в українському законодавстві, можна умовно розділити на 3 групи:

1) ті, які є основними покараннями (за злочин може бути призначено лише одне основне покарання, воно не може бути призначено на додаток до іншого);

2) ті, які є додатковими покараннями (вони можуть призначатися лише разом з одним з основних покарань і не можуть застосовуватися самостійно без основного покарання);

3) ті, які можуть бути як основним, так і додатковим покаранням (в залежності від конкретного злочину, вони можуть застосовуватися і як основні, і як додаткові).

Таким чином, за вчинення злочину може бути призначено як лише одне покарання (основне), так і кілька покарань (одне основне і одне чи кілька додаткових).

 

Нижче наведено перелік усіх видів покарань, які передбачені українським кримінальним правом, та які можуть бути призначені за вчинення злочину, а також коротко наведено їх суть. Покарання зазначені починаючи від менш суворого до найсуворішого.

1) штраф

- ст.53 КК України;

- може бути як основним покаранням, так і додатковим до іншого основного.

Суть покарання у виді штрафу доволі проста і полягає у покладенні на засудженого обов’язку сплатити певну грошову суму в державний бюджет.

2) позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу

- ст.54 КК України;

- покарання, яке може бути виключно додатковим до іншого.

Суть даного покарання також не є складною і міститься у його назві: за вчинення злочину певного виду особа може бути позбавлена:

- військового звання (наприклад, звання майора ЗСУ, підполковника СБУ);

- спеціального звання (наприклад, звання сержанта поліції, молодшого інспектора податкової та митної служби);

- рангу (наприклад, дев’ятого рангу державного службовця, рангу аташе посольства);

- чину (раніше присвоювалися працівникам прокуратури);

- кваліфікаційного класу (наприклад, першого кваліфікаційного класу судового експерта).

3) позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю

- ст.55 КК України;

- може бути як основним покаранням, так і додатковим до іншого основного.

Дане покарання передбачає заборону для засудженої особи:

а) займати певні посади (наприклад, посади директора чи бухгалтера на будь-якому підприємстві, або ж іншої посади, пов'язаної з матеріальною відповідальністю, обліком та розпорядженням матеріальними цінностями), або

б) займатися якоюсь певною діяльністю (наприклад, займатися підприємницькою діяльністю, полюванням, керувати транспортними засобами).  

4) громадські роботи

- ст.56 КК України;

- може бути лише основним покаранням.

Засуджений до цього покарання у вільний від роботи чи навчання час безоплатно виконує суспільно корисні роботи (вид таких робіт визначається органами місцевого самоврядування і ними можуть бути, наприклад, прибирання в парках чи скверах, фарбування чи ремонтування будівель чи спортивних майданчиків)

5) виправні роботи

- ст.57 КК України;

- може бути лише основним покаранням.

Це покарання може бути призначено лише особі, яка офіційно працює, і полягає у відрахуванні певного відсотку заробітної плати засудженого в доход держави.

6) службові обмеження для військовослужбовців

- ст.58 КК України;

- може бути лише основним покаранням.

Це покарання фактично аналогічне виправним роботам, проте призначається лише військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби). Під час його виконання з суми грошового забезпечення засудженого в доход держави відраховується певний відсоток. Крім того, такий засуджений не може бути підвищений за посадою, у військовому званні, а строк покарання не зараховується йому в строк вислуги років для присвоєння чергового військового звання.

7) конфіскація майна

- ст.59 КК України;

- може бути виключно додатковим покаранням.

Дане покарання полягає в примусовому і безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого. Таким майном можуть бути будь-які речі та предмети, нерухомість, транспортні засоби, цінні папери, готівкові та безготівкові гроші, депозити в банках тощо.

8) арешт

- ст.60 КК України;

- може бути лише основним покаранням.

Дане покарання полягає в триманні засудженого в умовах ізоляції нетривалий строк (до 6 місяців).

9) обмеження волі

- ст.61 КК України;

- може бути лише основним покаранням.

Цей вид покарання полягає у триманні людини в спеціальній установі відкритого типу без ізоляції від суспільства, під час якого за нею здійснюється нагляд та її обов'язкове залучення до оплачуваної праці.

Такі засуджені, для прикладу, мають право носити цивільний одяг, мати при собі гроші, мобільні телефони тощо. Їм можуть бути дозволені короткочасні виїзди за межі виправного центру, якщо для цього є поважні причини, а у певних випадках – взагалі проживання за межами гуртожитку виправного центру із своїми сім'ями.

10) тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців

- ст.62 КК України;

- може бути лише основним покаранням.

Дане покарання може бути призначене лише військовослужбовцям строкової служби та полягає у їх примусовому направленні на певний строк в особливу військову частину. При цьому, після завершення вказаного строку військовослужбовець повертається в свою частину та проходить далі службу (час перебування в дисбаті, окрім виключних випадків, в строк служби не зараховується). Дисбат досить суттєво відрізняється від звичайної військової частини (для прикладу, його територія має спеціальну огорожу, на вікна і двері встановлюються ґрати, засуджені переміщаються під озброєною охороною і залучаються до праці на об'єктах Міноборони).

11) позбавлення волі на певний строк

- ст.63 КК України;

- може бути лише основним покаранням.

Це покарання схоже з арештом і також полягає в ізоляції засудженого, проте воно передбачає ізоляцію на тривалий строк (від 1 року) і відбувається у виправній або виховній колонії (у певних випадках – у слідчому ізоляторі). Особливості відбування покарання, умови та обсяг прав засудженого залежать від того, в колонії якого виду він його відбуває: мінімального, середнього або максимального рівня безпеки. 

12) довічне позбавлення волі

- ст.64 КК України;

- може бути лише основним покаранням.

Дане покарання є найсуворішим. Воно близьке до позбавлення волі на певний строк, проте під час його призначення судом не визначається кінцевий строк тримання в кримінально-виконавчій установі. Засуджена до довічного позбавлення волі людина тримається в суворої ізоляції в приміщеннях камерного типу в секторах максимального рівня безпеки, якщо це чоловік, та середнього рівня безпеки – якщо це жінка.

Відбування цього покарання завершується або зі смертю засудженого, або в результаті заміни покарання даного виду на позбавлення волі строком не менше 25 років (така заміна може бути здійснена Президентом України в порядку помилування).
           

Яке покарання передбачене законом за вчинення конкретного злочину, можна дізнатися у відповідній статті Кримінального кодексу України.

 

 

Читайте також:

Вплив освіти на вірогідність притягнення до кримінальної відповідальності

Що таке побої?

Що таке крадіжка і яке за неї покарання?

 

поділитися:

backінші статті

 

Rambler's Top100